Mentoring polega na pomaganiu nowoprzybyłym do kraju w adaptacji i integracji z lokalną społecznością. Mentoring może mieć duże znaczenie dla osób, które znalazły się w nowym środowisku i muszą odnaleźć się w nowym życiu w innym kraju.
Mentoring daje zarówno nowoprzybyłym, jak i miejscowym możliwość lepszego poznania się nawzajem, przełamywania rzekomych barier kulturowych i weryfikacji z góry przyjętych przekonań.
Każdemu i każdej mentee przydzielany jest wyszkolony mentor lub mentorka, których rolą jest wsparcie i pomoc osobie mentorowanej w jej integracyjnej podróży. Pary wspólnie ustalą cele i będą do nich dążyć przez okres 3–6 miesięcy.
Udana współpraca pomoże osobie mentorowanej poczuć się bardziej jak u siebie, a tym samym sprawi, że będzie ona bardziej otwarta na nowe kontakty, organizacje, miejsca i możliwości.
Dla niektórych mentee posiadanie mentora lub mentorki może być punktem zwrotnym w ich adaptacji; może być to więc jedna z najbardziej kluczowych relacji w tym procesie.
Istnieją cztery główne cele relacji mentorskich dla migrantów i migrantek:
- poszerzanie możliwości – na przykład: pomoc w znalezieniu pracy, form edukacji lub szkolenia,
- pogłębianie wiedzy – na przykład: nabieranie biegłości językowej, wskazówki, jak poruszać się po mieście, gdzie znaleźć domowe jedzenie z kraju pochodzenia,
- wsparcie – na przykład: zmniejszanie izolacji, nawiązywanie nowych przyjaźni, wzmacnianie odporności i pewności siebie