Wersja językowa

Fundacja im. Julii Woykowskiej zaprasza na kurs programowania dla migrantek

Dame Stephanie „Steve” Shirley, legendarna pionierka branży IT, brytyjska przedsiębiorczyni, która w latach 60-tych stworzyła pierwszą firmę programistyczną złożoną z samych kobiet, wspiera projekt polskiej Fundacji im. Julii Woykowskiej. Dzięki niemu migrantki m.in. z Ukrainy będą miały szansę na znalezienie pracy w IT. 

Dame Stephanie „Steve” Shirley, legendarna pionierka branży IT, brytyjska przedsiębiorczyni, która w latach 60-tych stworzyła pierwszą firmę programistyczną złożoną z samych kobiet, wspiera projekt polskiej Fundacji im. Julii Woykowskiej. Dzięki niemu migrantki m.in. z Ukrainy będą miały szansę na znalezienie pracy w IT. 

Działania Fundacji im. Julii Woykowskiej mają na celu zwiększenie obecności kobiet w życiu publicznym. Organizacja od lat zajmuje się aktywizowaniem i wspieraniem talentów kobiet i dziewczyn. Teraz fundacja pracuje nad projektem kursów programowania dla migrantek. 

„Chciałyśmy dać kobietom możliwość nauczenia się zawodu, który pozwoli im na zapewnienie sobie
i swojej rodzinie godnego wynagrodzenia, gdziekolwiek się znajdą. Umiejętności związane
z programowaniem czy administrowaniem danymi wydawały nam się do tego idealne” – mówi Paulina Kirschke, założycielka Fundacji.

„Do Polski w ostatnich miesiącach trafiło kilkaset tysięcy kobiet, które już szukają, lub za chwilę będą szukać pracy. To bardzo ważne, żeby miały z czego utrzymać się w Polsce oraz po powrocie do Ukrainy” – dodaje Marta Waskiw z Fundacji, prywatnie Ukrainka spod Lwowa. 

Stephanie Shirley sama jest uchodźczynią – urodziła się w 1933 w Dortmundzie jako Vera Buchthal. Gdy miała pięć lat, razem ze starszą siostrą, znalazły się w pociągu w ramach Kindertransport, akcji, dzięki której około 10 000 żydowskich dzieci opuściło nazistowskie Niemcy oraz okupowaną Polskę, Czechosłowację i Austrię, trafiając m.in. do rodzin w Wielkiej Brytanii. Shirley, która w latach 60-tych przyjęła pseudonim „Steve”, by łatwiej poruszać się po męskim świecie IT, stała się jedną z najlepiej znanych brytyjskich przedsiębiorczyń. W latach 60. założyła firmę, w której programistkami były same kobiety. Chciała w ten sposób nie tylko dać możliwość młodym matkom na powrót na rynek pracy, ale też udowodnić, że kobiety świetnie nadają się do pracy w branży IT. Znana jest też ze swojego ogromnego zaangażowania w działalność charytatywną. 

„Dziś moje myśli płyną w kierunku Ukrainy i tragedii, która spotkała ten kraj. Zdecydowałam się wesprzeć projekt Fundacji im. Julii Woykowskiej bo wiem z pierwszej ręki, jak ważne są pierwsze chwile w nowym kraju i jak wygląda układanie sobie życia. Ten dramat dotyka kobiet, które muszą ułożyć sobie życie na nowo i musimy im w tym pomóc.” – napisała Stephanie Shirley. 

W projekt zaangażowało się wiele firm szkoleniowych i informatycznych, oferując dla migrantek miejsca na swoich kursach – m.in. Altkom Akademia, GFT, Giganci Programowania i Kodilla. Projekt uzyskał też wsparcie organizacji Ashoka Polska i znalazł się w dziesiątce finalistek programu „Hello Entrepreneurship”. Pierwsze, pilotażowe kursy ruszą w maju i czerwcu. 

Zapisy prosimy kierować je na adresy mailowe: dominika@woykowska.org oraz marta@woykowska.org

Termin zapisów do 03.06. 

Zobacz inne aktualności

Międzynarodowy Piknik i pokaz filmu
Dodatek osłonowy
Współpraca z Poznańskim Centrum Dziedzictwa

Konsultacja

Zapoznałam/em się z klauzulą RODO i przyjmuje do wiadomości/I have read the GDPR clause and acknowledge the following/Я ознайомився з положенням РОДО і підтверджую/Я ознакомился с положением о РОДО и признаю, что

Imię/Имя/Name/Ім’я *
Nazwisko/Фамилия/Surname/Прізвище *
Adres e-mail/электронная почта/E-mail/Електронна пошта *
Telefon/контактный телефон/Phone number/Контактний телефон *
Kraj pochodzenia/откуда Вы (страна )/country of origin/ Країна походження *
Preferowany język/предпочитаемый язык/prefered language/Вибір мови
Sprawa jest związana z/Ваш вопрос связан с/Your question is about/ Ваше питання пов’язане
Komentarz/Коментарий/Comments/Коментар
Skąd dowiedziałaś(łeś) się o MIP? Как вы узнали о MIP? How did you find out about MIP? Як ви дізналися про MIP?
Skip to content