Czym się zajmujemy w MIP?
Migrant Info Point jest miejscem, które powstało jesienią 2013 roku z myślą o cudzoziemcach mieszkających w Poznaniu.
Chcieliśmy, żeby osoby przyjeżdżające do naszego miasta nie znające języka, nie rozumiejące wielu procedur, a pragnące tutaj mieszkać i mające do załatwienia wiele spraw – mogły dowiedzieć się jak i gdzie to zrobić.
MIP jest miejscem gdzie można uzyskać informację i wsparcie związane z legalizacją pobytu, pracy oraz spraw związanych z życiem codziennym. Mówimy jak wypełnić formularze, tłumaczymy i wyjaśniamy zawiłości polskiego prawa. Pomagamy cudzoziemcom oraz osobom, którym zależy na pobycie cudzoziemca w Polsce. Stale staramy się rozszerzać naszą ofertę – proponujemy warsztaty, kursy językowe, szkolenia, spotkania integracyjne. Pracują tu osoby, które mają doświadczenie, wiedzę w sprawach związanych z funkcjonowaniem w Polsce – pracownicy biura, prawnicy, doradcy i lektorzy. W MIP mówimy w czterech językach: po polsku, rosyjsku, ukraińsku i angielsku.
Początkowo MIP był tylko projektem, który miał się skończyć po 2 latach. Jednak widząc zainteresowanie postanowiliśmy zrobić wszystko, żeby kontynuować działania. Założyliśmy Fundację Centrum Badań Migracyjnych, która pozyskuje fundusze na działanie MIP. Dzięki temu działania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, są bezpłatne. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania finansowo kliknij TU.
Zapraszamy do Migrant Info Point!
Nie ma nas w biurze, działamy dla Państwa TYLKO zdalnie!
Jeśli szukają Państwo wsparcia prosimy o kontakt:
najlepiej wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/PPHw24LyS5y45jAHA
można też napisać mail, należy opisać krótko swoją sprawę i podać
swoje dane, abyśmy mogli się skontaktować: office@migrant.poznan.pl
albo zadzwonić +48 503 979 758 w godzinach otwarcia biura:
poniedziałek – środa 14:00 – 20:00,
czwartek – piątek 9:00 -15:00
Nasz zespół

Izabela Czerniejewska
koordynatorka MIP
W MIP pracuję od 2014 roku, obecnie koordynuję kilka projektów.
Zajmuję się również badaniami cudzoziemców i uchodźców w Polsce oraz w Poznaniu, szczególnie interesuje mnie aspekt edukacji cudzoziemców w Polsce. Napisałam doktorat z etnologii i wydałam książkę “Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce”. Prowadzę szkolenia i warsztaty poświęconе tematyce wielokulturowej.
Relaksuję się pracując w ogrodzie.
izacz@migrant.poznan.pl

Feliks Zozuliński
koordynacja biura, porady MIP
Od maja 2017 roku jestem związany z MIP, gdzie planuję zastosować swoje własne doświadczenie migranta, a także poszerzyć swoją wiedzę w kwestiach migracyjnych od strony prawnej.Jestem absolwentem etnologii i studentem wschodoznawstwa, gdzie obecnie piszę prace magisterską o wojnie domowej w Tadżykistanie. Moje zainteresowania naukowe skupione są głównie na badaniach procesów adaptacji wśród migrantów przebywających z terenów ogarniętych konfliktem wojennym, a także ich kolejnej reintegracji w przypadku powrotu do miejsc początkowego zamieszkania. W wolnych chwilach tworzę muzykę eksperymentalną i podróżuję po świecie.
feliksz@migrant.poznan.pl
Agnieszka Narożniak
prawniczka
Jestem absolwentką europeistyki i prawa na UAM. W czasie studiów zajmowała mnie szczególnie międzynarodowa ochrona praw człowieka. Prawem o cudzoziemcach zainteresowałam się jako pracownik, a następnie urzędnik służby cywilnej, prowadząc postępowania na podstawie jego przepisów. Obecnie zajmuję się nim naukowo, przygotowując rozprawę doktorską oraz w praktyce – współpracując z MIP. Mnóstwo czasu poświęcam rodzinie, a jeśli trochę go zostanie dla mnie, najchętniej snuję plany rozwoju mojego młodego ogródka.
porady@migrant.poznan.pl
Marta Kowalczyk
lektorka języka polskiego
Ukończyłam filmoznawstwo na poznańskiej polonistyce. Z MIP jestem związana od czerwca 2016 roku. Prowadzę i organizuję kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Interesuje mnie problematyka praw pracowniczych. W wolnym czasie najchętniej spotykam się z przyjaciółmi i wymyślam nowe projekty, biegam, gotuję i chodzę na pub quizy.
polski@migrant.poznan.pl
Julia Karczewska
lektor języka polskiego dla obcokrajowców
W MIP jestem odpowiedzialna za wsparcie uczniów cudzoziemskich oraz współpracę ze szkołami i nauczycielami. Od 3 lat prowadzę w fundacji kursy języka polskiego. Jestem filologiem języka polskiego, nauczycielem mianowanym. Od kilkunastu lat uczę języka polskiego w poznańskich szkołach. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą. Jestem absolwentką studiów podyplomowych „Glottodydaktyka. Nauczanie języka polskiego jako obcego”, które realizowałam w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ukończyłam je z oceną celującą i Nagrodą Dyrektora Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Interesuję się obszarem doskonalenia zawodowego nauczycieli. Moje życie prywatne toczy się w rytmie muzyki Stonesów. Nagrodą Dyrektora Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Interesuję się obszarem doskonalenia zawodowego nauczycieli. Moje życie prywatne toczy się w rytmie muzyki Stonesów.
edukacja@migrant.poznan.pl
Anna Olchowska
koordynatorka integracji społecznej
Interesuję się kwestią uchodźstwa we współczesnym świecie. Pierwsze doświadczenie w tym zakresie zdobyłam pracując jako wolontariuszka z uchodźcami z Syrii w tureckim mieście Izmir. W Migrant Info Point prowadziłam Projekt Mentor, skupiający się na integracji obcokrajowców przebywających w Poznaniu ze społecznością lokalną miasta. Obecnie koordynuję projekty “Cudzoziemcy w Wielkopolsce” oraz “Wielkopolska Otwarta – innowacyjne wsparcie i integracja społeczna cudzoziemców”. Uwielbiam podróżować, poznawać nowych ludzi – myślę, że poznając innych lepiej poznajesz siebie. anna@migrant.poznan.pl
zdjęcia: Ewa Pawlus
Władze Fundacji Centrum Badań Migracyjnych
Prezeska Zarządu Fundacji:
Izabela Czerniejewska
Członkinie Zarządu Fundacji:
Agnieszka Narożniak
Anna Olchowska
Karolina Sydow
Sprawozdanie roczne za rok 2015 – zobacz
Sprawozdanie roczne za rok 2016 – zobacz
Sprawozdanie roczne za rok 2017 – zobacz pdf
Sprawozdanie roczne za rok 2018 – zobacz pdf
Sprawozdanie roczne za rok 2019 – zobacz pdf
Statut Fundacji – zobacz