Migrant Info Point jest miejscem, które powstało jesienią 2013 roku z myślą o cudzoziemcach mieszkających w Poznaniu. Powstanie punktu było zainspirowane rekomendacjami na podstawie badań antropolożek i antropologów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, opublikowanych w pracy „Od gości do sąsiadów. Integracja cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w Poznaniu w edukacji, na rynku pracy i w opiece zdrowotnej” pod red. Natalii Bloch i Elżbiety M. Goździak w 2010.
Od gości do sąsiadów. Integracja cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w Poznaniu w edukacji, na rynku pracy i w opiece zdrowotnej, 2010
Książka była pierwszą próbą zdiagnozowania barier, na jakie napotykali imigranci i imigrantki w procesie integracji w wymiarze instytucjonalnym w Poznaniu, w trzech najważniejszych obszarach: ryku pracy, edukacji i opieki zdrowotnej. W publikacji zawarte zostały konkretne rekomendacje i propozycje dobrych praktyk, które zostały również zaprezentowane na konferencji łączącej środowisko naukowe, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych.
N. Bloch, E.M. Goździak (red.)
Od gości do sąsiadów. Integracja cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w Poznaniu w edukacji, na rynku pracy i w opiece zdrowotnej, Poznań: Centrum Badań Migracyjnych UAM 2010.
—
Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy
W tomie znaleźć można materiały opisujące specyfikę migracji do Poznania (jej wymiar statystyczny, pochodzenie i cel migrantów) oraz artykuły przedstawiające problemy, z którymi stykają się mieszkańcy Poznania pochodzący z zagranicy: legalizacja i przedłużanie pobytu, bezdomność, bariery na rynku pracy i związany z nim przymus samozatrudnienia.
N. Bloch, I. Main, K. Sydow (red.),
Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy, Poznań: Centrum Badań Migracyjnych UAM 2015.