2022 - 2023 | POPOJUTRZE 2.0 – KSZTAŁCENIE
Finansowanie: Projekt finansowany z Grant jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Czas trwania: 29.09.2022 – 31.03.2023
Kwota dofinansowania: 56 908 PLN
Opis projektu:
Projekt „Język edukacji i integracji (JEI) – materiały do nauki użytecznego języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich”, którego celem jest stworzenie modelowych narzędzi pozwalających uczniom cudzoziemskim, klas 7 i 8 szkoły podstawowej, na efektywną naukę języka polskiego jako obcego oraz w zakresie geografii (zakres dla klasy 8 szkoły podstawowej). Innowacja odpowiada na problem nieznajomości języka polskiego, który utrudnia uczniom proces edukacji i integracji. Jej celem będzie pomoc w nabyciu kompetencji językowych istotnych w ramach funkcjonowania wśród rówieśników i koniecznych w celu aktywnego uczestnictwa w lekcjach geografii.
– opracowanie materiałów dydaktycznych i scenariuszy lekcji z zakresu języka polskiego jako obcego/drugiego
– opracowanie materiałów językowych, które pozwolą uczniom na przygotowanie się do lekcji geografii i umożliwią aktywne w nich uczestnictwo
– testowanie materiałów wśród uczniów i nauczycieli
W rezultacie podjętych działań powstaną materiały, dzięki którym polskie szkoły podstawowe, które w tym roku stały się powszechnie wielokulturowe, będą środowiskiem oferującym edukację włączającą, odpowiadając na potrzeby uczniów cudzoziemskich. Nauczyciele dokonają profesjonalizacji swoich działań, wykorzystując nasze materiały. Stworzymy pakiety dla nauczycieli języka polskiego jako obcego/drugiego, uzupełniające treści podręczników o zagadnienia związane z językiem potocznym i tematami interesującymi uczniów; o scenariusze lekcji przybliżające kulturę i realia społeczności przyjmującej; o bibliotekę zasobów umożliwiających kształcenie sprawności rozumienia ze słuchu w oparciu o naturalny język polski. Powstaną również materiały językowe, które umożliwią uczniom aktywne uczestnictwo w lekcjach geografii.
Koordynatorka projektu:
Julia Karczewska
edukacja@migrant.poznan.pl
2022- 2023 | MIP dla Ukrainy
Termin realizacji: 05.2022 – 04.2023
Kwota dofinansowania: 242 143,00 EUR
Grantodawca: OXFAM
Cel: Naszym nadrzędnym celem jest ułatwienie życia w Polsce migrantom i uchodźcom, wsparcie ich w usamodzielnieniu się w nowym miejscu.
Działania:
• Pomoc prawna: konsultacje w sprawie legalizacji pobytu i pracy, edukacji i systemu opieki zdrowotnej, informacje o świadczeniach socjalnych itp.
• Wsparcie w rozwoju zawodowym
• Kursy języka polskiego i kursy adaptacyjne
• Inicjatywy integracyjne
• Wsparcie dla społeczeństwa przyjmującego (np. pracodawców, nauczycieli, urzędników)
• Wsparcie informacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych/internetu
Rezultaty:
Migranci i uchodźcy:
• są bardziej świadomi legalizacji pobytu i pracy w Polsce, innych kwestii związanych z życiem w Polsce/Poznaniu – m.in. edukacja, zdrowie, opieka społeczna.
• mają lepszą znajomość języka polskiego
• będzie lepiej dostosowany do polskiego rynku pracy
• uzyskać wsparcie w procesie integracji ze społeczeństwem polskim
Koordynatorka: Karolina Sydów
2022 | Kursy języka polskiego w gminach powiatu poznańskiego
Termin realizacji: 01.04.2022 – 14.07.2022
Kwota dofinansowania: 242 274,00 PLN
Grantodawca: Starostwo powiatowe w Poznaniu
Opis:
Zadanie polega na realizacji 34 kursów języka polskiego jako obcego, które odbędą się w gminach powiatu poznańskiego. Kursy będą skierowane do osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Każdy kurs obejmuje 60 godzin lekcyjnych i dotyczy nauki języka polskiego od podstaw. Polepszenie znajomości języka polskiego ułatwi nowym mieszkańcom gmin- osobom z doświadczeniem uchodźczym – życie w nowym miejscu, wesprze ich w procesie integracji, także na rynku pracy. Zrekrutowani lektorzy/lektorki wezmą udział w trzech szkoleniach, będą mieli wsparcie mentorów.
Działania:
1) Przeprowadzenie 34 kursów w gminach powiatu poznańskiego
2) Szkolenia dla lektorów/ek
3) Mentoring lektorów/ek
4) Hospitacje kursów
g) Ewaluacja kursów
h) Materiały dydaktyczne dla lektorów i uczestników kursów
Miejsce realizacji zadnia: gminy powiatu poznańskiego
Projekt skierowany jest bezpośrednio do dwóch grup:
1) przede wszystkim do uchodźców z Ukrainy, mieszańców gmin powiatu poznańskiego.
2) dodatkowo do lektorek i lektorów, którzy zostaną przeszkoleni w nauczaniu języka polskiego jako obcego i uzyskają wsparcie mentoringowe w trakcie trwania kursów.
Koordynatorka: Karolina Sydow
2021 - 2023 | Zorientuj się w (Wielko)polsce. Wiedza i umiejętności na rzecz wzajemnej integracji

Finansowanie: Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Czas trwania: 30.12.2021-30.09.2023
Kwota dofinansowania: 82 660,97 EUR
Opis projektu:
Projekt orientacyjno-adaptacyjny nastawiony na integrację przybyszy i społeczeństwa przyjmującego, którego celem jest ułatwienie migrant(k)om samodzielnego funkcjonowania w nowym miejscu – w Polsce, a lokalnie w Poznaniu i Wielkopolsce, wyrównanie szans i upodmiotowienie tej grupy.
Wsparcie migrantek/ów odbywać się będzie poprzez:
– zapewnienie nauki języka polskiego połączonej z warsztatami informacyjno-orientacyjnymi objaśniającymi funkcjonowanie państwa i środowiska lokalnego, ukazującymi praktyczne znaczenie poruszanych tematów w codziennym życiu;
– wdrożenie programu „mentoring” w szkołach;
– przygotowanie materiałów i przeprowadzenie pilotażowych warsztatów wśród nauczycielek/li, polskich pracodawców i współpracowniczek/ków, przedstawicieli/lek samorządu i instytucji usługowych, uświadamiające w jaki sposób mogą wesprzeć migrantów, przekazać im istotne 'know-how’ życia w Polsce.
W rezultacie podjętych działań, wśród migrantek/ów zwiększy się wiedza nt. realiów życia w Polsce i Poznaniu/Wielkopolsce oraz znajomość języka polskiego, a wśród społ. polskiego wzrośnie wiedza i świadomość nt. sytuacji migrantek/ów i tego jak można ich wesprzeć.W trakcie projektu będziemy współpracować ze szkołami, zrzeszeniem pracodawców, podmiotami samorządowymi i instytucjami użyteczności publicznej. Planujemy dotrzeć do nowych grup, zarówno wśród migrantów, jak i społ. polskiego.
Koordynatorka projektu
Karolina Sydów,
karolina.sydow@migrant.poznan.pl
@Aktywni obywatele fundusz regionalny
#AktywniObywateleGranty
2021 - 2022 | One for All, All for one 4
One for All, All for one 4
Grantodawca: Foundation Open Society Institute we współpracy z OSIFE – częścią Open Society Foundations
Czas trwania: 1.10.2021-31.12.2022
Kwota dofinanowania: 125.000 USD
Parnerzy: Amnesty International Polska, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych (Migrant Info Point), Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polska Gościnność (Chlebem i Solą oraz portal uchodźcy.info), Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Nomada.
Krótki opis projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie występującego w Polsce potencjału wspierania imigrantów i uchodźców poprzez:
- Zaoferowanie bezpośredniego wsparcia i porad migrantom w kryzysie, szczególnie uchodźcom, którym udało się dotrzeć do Polski oraz ochrona ich praw człowieka w relacjach z polskimi władzami;
- Podwyższanie jakości oferowanego migrantom wsparcia integracyjnego dzięki dzieleniu się wiedzą, wdrażaniu dobrych praktyk na poziomie lokalnym oraz podnoszeniu jakości działań skierowanych do migrantów zarówno w ramach Konsorcjum, jak i wśród innych liderów;
- Szerzenie idei niesienia pomocy migrantom w polskim społeczeństwie oraz dostarczanie rzetelnych informacji o migracjach, przede wszystkim uchodźczych, do liderów opinii.
Planowane działania składają się z 3 komponentów:
1. Doradztwo dla migrantów w 4 miastach (Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław).
2. Dzielenie się doświadczeniem, wymiana informacji między organizacjami.
3. Opracowanie strategii przeciwdziałania wykorzystaniu pracowników migranckich.
2021 | Po pierwsze tolerancja
Finansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.08.2021 – 15.12.2021
Kwota dofinansowania: 22 950 PLN
Opis projektu:
Projekt jest skierowany do nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek z poznańskich szkół. Realizacja zadania zakłada zorganizowanie cyklu spotkań z uczestnikami projektu w formie zdalnej. Projekt składał się będzie z konferencji, warsztatów oraz twórczej pracy uczestników i uczestniczek. Do współpracy zostaną zaproszone osoby z doświadczeniem migracji, które przygotują materiały audiowizualne włączone do pakietu edukacyjnego. Efektem całego przedsięwzięcia będzie zapewnienie nauczycielom i nauczycielkom narzędzi, materiałów i sposobów realizacji działań antydyskryminacyjnych z uczniami.
Zakłada się, że uczestnicy projektu po skończonych warsztatach przeprowadzą zajęcia antydyskryminacyjne w swoich szkołach i placówkach w ramach lekcji wychowawczych/ i/lub zajęć pozalekcyjnych. Zostaną oni poproszeni o opracowanie sprawozdań z tej formy aktywności i przesłania ich do „Katalogu dobrych praktyk”, który będzie umieszczony na platformie Moodle.
Materiały audiowizualne dla nauczycieli: https://migrant.poznan.pl/pl/aktualnosci/materialy-do-projektu-po-pierwsze-tolerancja/
Współpraca
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Centrum Badań Migracyjnych UAM
Koordynatorka projektu
Izabela Czerniejewska
2021 | One for All, All for one 3
One for All, All for one 3
Grantodawca: Foundation Open Society Institute we współpracy z OSIFE – częścią Open Society Foundations
Czas trwania: 1.01.2021-31.12.2021
Kwota dofinanowania: 100.000 USD
Parnerzy: Amnesty International Polska, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych (Migrant Info Point), Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polska Gościnność (Chlebem i Solą oraz portal uchodźcy.info), Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Nomada.
Krótki opis projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie występującego w Polsce potencjału wspierania imigrantów i uchodźców poprzez:
- Zaoferowanie bezpośredniego wsparcia i porad migrantom w kryzysie, szczególnie uchodźcom, którym udało się dotrzeć do Polski oraz ochrona ich praw człowieka w relacjach z polskimi władzami;
- Podwyższanie jakości oferowanego migrantom wsparcia integracyjnego dzięki dzieleniu się wiedzą, wdrażaniu dobrych praktyk na poziomie lokalnym oraz podnoszeniu jakości działań skierowanych do migrantów zarówno w ramach Konsorcjum, jak i wśród innych liderów;
- Szerzenie idei niesienia pomocy migrantom w polskim społeczeństwie oraz dostarczanie rzetelnych informacji o migracjach, przede wszystkim uchodźczych, do liderów opinii.
Planowane działania składają się z 3 komponentów:
1. Doradztwo dla migrantów w 4 miastach (Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław).
2. Dzielenie się doświadczeniem, wymiana informacji między organizacjami.
3. Opracowanie strategii przeciwdziałania wykorzystaniu pracowników migranckich.
2020 - 2022 | #AKTYWATOR WLKP – Wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim
Poszukujemy osoby do pracy w oparciu o umowę zlecenie:
Konsultant/ka w biurze MIP
Szczegóły oferty w formularzu „ogłoszenie o zatrudnieniu”
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie: 1) wypełnionego formularza ofertowego 2) CV oraz 3) krótkiego listu motywacyjnego.
Dokumenty proszę przesyłać na adres: izacz@migrant.poznan.pl
do dnia 28 lipca 2020 do godziny 12:00
Rekrutacja ma charakter jednoetapowy, skontaktujemy się z wybranymi osobami.
Poszukujemy osoby do pracy w oparciu o umowę zlecenie:
Specjalista/ka ds. współpracy instytucjonalnej
Szczegóły oferty w formularzu „ogłoszenie o zatrudnieniu”
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie 1) wypełnionego formularza ofertowego 2) CV oraz 3) krótkiego listu motywacyjnego.
Dokumenty proszę przesyłać na adres: izacz@migrant.poznan.pl
do dnia 28 lipca 2020 do godziny 12:00
Rekrutacja ma charakter jednoetapowy, skontaktujemy się z wybranymi osobami.
#AKTYWATOR WLKP – Wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim
Finansowanie: Projekt współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa
Czas trwania: 01.02.2020 – 31.09.2022
Kwota dofinansowania: budżet całkowity 3 145 834,20 PLN, w tym Fundacji 895 416,00 PLN
Lider projektu: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM)
Partnerzy:
- Urzędu Miasta Poznania (UMP)
- Fundacja Centrum Badań Migracyjnych / Migrant Info Point (MIP)
Opis projektu:
Celem projektu jest przyczynienie się do ułatwienia integracji migrantów i społeczeństwa polskiego; odbywa się to poprzez wsparcie migrantów i przygotowanie społeczeństwa polskiego do ich przyjęcia.
W ramach projektu Fundacja Centrum Badań Migracyjnych odpowiada za:
- prowadzenie punktu informacyjno-doradczego Migrant Info Point (MIP),
- porady prawne,
- doradztwo zawodowe,
- organizację stacjonarnych kursów języka polskiego,
- realizację lokalnych inicjatyw integracyjnych,
- współpracę z innymi podmiotami.
UMP zajmie się prowadzeniem Poznańskiego Ośrodka Integracji (POINT), w ramach którego będzie działał MIP. Urząd weźmie aktywy udział w realizacji lokalnych inicjatyw integracyjnych w POINT, przygotuje diagnozę na temat sytuacji cudzoziemców w mieście.
IOM odpowiada za prowadzenie działań doradczych dla migrantów (infolinia, strona internetowa, aplikacja), szkoleń orientacyjnych, organizację kursów języka polskiego on-line, przygotowanie konferencji dla pracodawców, a także realizację lokalnych działań integracyjnych poza terenem Poznania.
Koordynatorka: Karolina Sydow karolina.sydow@migrant.poznan.pl
Bezpieczna przystań
Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji
2020 - 2021 | Ochrona zdrowia w Polsce - przewodnik dla migrantów
Grantodawca: Spółka Akcyjna Amika
Czas trwania: 04.2020 – 04.2021
Kwota dofinansowania: 5 000 PLN
Projekt przybliżył cudzoziemcom i cudzoziemkom mieszkającym w Polsce sposoby oraz zasady funkcjonowania publicznego i prywatnego systemu ochrony zdrowia. Jest to pierwsza kompleksowa i wielojęzyczna broszura wyjaśniająca migrantom strukturę usług medycznych dostępnych w naszym kraju. W publikacji zawarte zostaną, między innymi zasady funkcjonowania przychodni, szpitali, oddziałów ratunkowych, warunki przystąpienia do ubezpieczeń zdrowotnych, czy też harmonogram obowiązujących szczepień. Ponadto, projekt zakłada zorganizowanie spotkań informacyjnych dla migrantów, podczas których każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji.
2019 -2020 | One for All, All for one 2
One for All, All for one 2
Grantodawca: Foundation Open Society Institute we współpracy z OSIFE – częścią Open Society Foundations
Czas trwania: 1.10.2019-31.12.2020
Kwota dofinansowania: 250.000 USD
Parnerzy: Amnesty International Polska, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych (Migrant Info Point), Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polska Gościnność (Chlebem i Solą oraz portal uchodźcy.info), Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Nomada.
Krótki opis projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie występującego w Polsce potencjału wspierania imigrantów i uchodźców poprzez:
- Zaoferowanie bezpośredniego wsparcia i porad migrantom w kryzysie, szczególnie uchodźcom, którym udało się dotrzeć do Polski oraz ochrona ich praw człowieka w relacjach z polskimi władzami;
- Podwyższanie jakości oferowanego migrantom wsparcia integracyjnego dzięki dzieleniu się wiedzą, wdrażaniu dobrych praktyk na poziomie lokalnym oraz podnoszeniu jakości działań skierowanych do migrantów zarówno w ramach Konsorcjum, jak i wśród innych liderów;
- Szerzenie idei niesienia pomocy migrantom w polskim społeczeństwie oraz dostarczanie rzetelnych informacji o migracjach, przede wszystkim uchodźczych, do liderów opinii.
Planowane działania składają się z 4 komponentów:
Komponent 1. „Open Poland” – Bezpośrednia pomoc dla uchodźców oraz działania informacyjne na temat odmowy wpuszczania uchodźców do Polski na granicy w Terespolu.
Komponent 2. „On local level” – Prowadzenie poradnictwa na poziomie lokalnym w 4 miastach (Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław) oraz dzielenie się doświadczeniami i standaryzacja
Komponent 3. „All on Board” – stworzenie wspólnej bazy wolontariuszy i platformy dla nich. W ramach platformy prowadzone będą także kursy podnoszące kompetencje wolontariuszy (zarówno on-line jak i podczas zjazdów).
Komponent 4. „For Others” – stworzenie systemu wsparcia dla osób, które lokalnie wspierają imigrantów w Polsce poprzez program mentoringu dla liderów tych społeczności.
2019 | Witaj w Poznaniu
Witaj w Poznaniu
Finansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 20.11.2019 – 31.12.2019
Kwota dofinansowania: 10 000 PLN
Opis projektu:
Celem projektu jest wsparcie uczniów z doświadczeniem migracji w integracji ze środowiskiem szkolnym i lokalnym, rozbudzenie zainteresowania poznawczego uczniów w zakresie poznańskiej kultury i tradycji oraz doskonalenie umiejętności językowych uczniów.
Produktem finalnym projektu będzie opracowanie merytoryczne 20 dwustronnych kart pracy przeznaczonych dla uczniów z doświadczeniem migracji, uczęszczających do szkół podstawowych.
Pakiet będzie również wartościowym materiałem edukacyjnym, wspierającym nauczycieli szkół podstawowych w nauczaniu języka polskiego jako obcego.
Dzięki współpracy z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu karty pracy zostaną zilustrowane i opracowane graficznie.
Copyright: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych
Poznań 2019
Teksty i koncepcja merytoryczna: Julia Karczewska
Projekt graficzny i ilustracje: Katarzyna Wronowska
Produkcja: Lucyna Kaczmarkiewicz, Anna Mieszała
ISBN: 978-83-62415-50-2
Wydawca: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań
Współpraca
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu
Koordynatorka projektu
Izabela Czerniejewska
2019 | Zagraniczny student w Poznaniu: Przewodnik po prawach
Zagraniczny student w Poznaniu: Przewodnik po prawach
Finansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 14.10.2019 – 31.12.2019
Kwota dofinansowania: 10 000 PLN
Opis projektu:
Celem projektu jest przygotowanie i zaprezentowanie kompendium obejmującego kluczowe informacje z zakresu prawa przydatne zagranicznemu studentowi w różnych sferach funkcjonowania w Polsce (od fundamentalnych praw człowieka gwarantowanych w Konstytucji RP, przez prawa w urzędzie lub na uczelni, po prawa najemcy mieszkania).
„Przewodnik po prawach”, opracowany w języku angielskim, będzie dostępny online do pobrania bezpłatnie w formacie pdf przez każdego zainteresowanego.
Ponadto, projekt obejmuje przeprowadzenie spotkań otwartych w języku angielskim dla studentów zagranicznych poznańskich uczelni w celu zaprezentowania kompendium oraz przybliżenia i omówienia poruszanych w nim problemów.
POBIERZ: Foreign students in Poznan
Koordynatorka projektu
Agnieszka Narożniak
2018 - 2019 | One for All, All for one
One for All, All for one
Grantodawca: Foundation Open Society Institute we współpracy z OSIFE – częścią Open Society Foundations
Czas trwania: 1.10.2018-30.09.2019
Kwota dofinanowania: 150.000 USD
Parnerzy: Amnesty International Polska, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych (Migrant Info Point), Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polska Gościnność (Chlebem i Solą oraz portal uchodźcy.info), Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Nomada.
Krótki opis projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie występującego w Polsce potencjału wspierania imigrantów i uchodźców poprzez:
- Zaoferowanie bezpośredniego wsparcia i porad migrantom w kryzysie, szczególnie uchodźcom, którym udało się dotrzeć do Polski oraz ochrona ich praw człowieka w relacjach z polskimi władzami;
- Podwyższanie jakości oferowanego migrantom wsparcia integracyjnego dzięki dzieleniu się wiedzą, wdrażaniu dobrych praktyk na poziomie lokalnym oraz podnoszeniu jakości działań skierowanych do migrantów zarówno w ramach Konsorcjum, jak i wśród innych liderów;
- Szerzenie idei niesienia pomocy migrantom w polskim społeczeństwie oraz dostarczanie rzetelnych informacji o migracjach, przede wszystkim uchodźczych, do liderów opinii.
Planowane działania składają się z 4 komponentów:
Komponent 1. „Open Poland” – Bezpośrednia pomoc dla uchodźców oraz działania informacyjne na temat odmowy wpuszczania uchodźców do Polski na granicy w Terespolu.
Komponent 2. „On local level” – Prowadzenie poradnictwa na poziomie lokalnym w 4 miastach (Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław) oraz dzielenie się doświadczeniami i standaryzacja
Komponent 3. „All on Board” – stworzenie wspólnej bazy wolontariuszy i platformy dla nich. W ramach platformy prowadzone będą także kursy podnoszące kompetencje wolontariuszy (zarówno on-line jak i podczas zjazdów).
Komponent 4. „For Others” – stworzenie systemu wsparcia dla osób, które lokalnie wspierają imigrantów w Polsce poprzez program mentoringu dla liderów tych społeczności.
2019 | Migrant Info Point – informacja i wsparcie dla cudzoziemców w Poznaniu
Migrant Info Point – informacja i wsparcie dla cudzoziemców w Poznaniu
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.01.2019 – 31.12.2019
Kwota dofinansowania: 200 000 PLN
Opis projektu:
Celem projektu jest wzmacnianie procesu integracji cudzoziemców w Poznaniu poprzez
kontynuowanie oferty wsparcia.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
– wsparcie cudzoziemców przez udzielanie informacji w Migrant Info Point
– udzielanie porad prawnych cudzoziemcom
– organizacja warsztatów i spotkań z zakresu rozwoju zawodowego
– organizacja kursów języka polskiego
– integracja społeczna cudzoziemców
Koordynatorka projektu
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2019 | Dotacja instytucjonalna z Fundacji im. Stefana Batorego
Dotacja instytucjonalna
Grantodawca: Fundacja im. Stefana Batorego
Czas trwania: 01.01.2019 – 31.12.2019
Kwota dotacji: 100 000 PLN
Opis projektu:
Celem projektu jest wsparcie w realizacji działań statutowych Fundacji – prowadzenia Migrant Info
Point.
W ramach projektu prowadzone będą:
– dodatkowe godziny prawników,
– program mentoringowy dla cudzoziemców,
– warsztaty antydyskryminacyjne w szkołach,
– szkolenia oraz superwizje dla zespołu Migrant Info Point,
– opracowanie strategii pozyskiwania funduszy.
Koordynatorka:
Aleksandra Jarocka
inicjatywa@migrant.poznan.pl
2018 | Migrant Info Point – integracja dla cudzoziemców
Migrant Info Point – integracja dla cudzoziemców
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.01.2018 – 31.12.2018
Opis projektu:
Celem projektu jest wzmacnianie procesu integracji cudzoziemców w Poznaniu poprzez kontynuowanie oferty wsparcia.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
-
wsparcie cudzoziemców przez udzielanie informacji w Migrant Info Point
-
udzielanie porad prawnych cudzoziemcom
-
organizacja warsztatów i spotkań z zakresu rozwoju zawodowego
-
organizacja kursów języka polskiego (częściowo odpłatnych)
Koordynatorka projektu
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2018 | Wielkopolska Otwarta - innowacyjne wsparcie i integracja społeczna cudzoziemców
Wielkopolska Otwarta – innowacyjne wsparcie i integracja społeczna cudzoziemców
Współfinansowanie: Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Czas trwania: 01.06.2018 – 30.11.2018
Opis projektu:
Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia, chcemy podzielić się wiedzą i zbiorem praktyk z innymi podmiotami (instytucjami, organizacjami społecznymi, liderami, przedstawicielami władz lokalnych), działającymi na terenie województwa wielkopolskiego.
Ideą projektu jest wybranie 3 miejsc w Wielkopolsce, w których tematyka obecności cudzoziemców jest postrzegana jako istotna.
W ramach projektu w każdym z miejsc zostanie przeprowadzona diagnoza sytuacji (problemów i potrzeb cudzoziemców oraz lokalnych mieszkańców), a następnie liderzy społeczności otrzymają wsparcie merytoryczne i metodologiczne do prowadzenia działań na rzecz integracji cudzoziemców na poziomie lokalnym. Efektem projektu będą przeszkoleni liderzy, którzy ze wsparciem MIPu, przeprowadzą pierwsze inicjatywy na rzecz integracji społecznej imigrantów.
Koordynatorka:
Anna Światnienko
anna@migrant.poznan.pl
2018 | Cudzoziemcy w Wielkopolsce
Cudzoziemcy w Wielkopolsce
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Bardzo Młoda Kultura”
Czas trwania: 01.05.2018 – 15.10.2018
Partner: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie
Opis projektu:
Projekt “Cudzoziemcy w Wielkopolsce” jest realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez CK Zamek w ramach konkursu „Współdziałanie w kulturze”. Projekt ma na celu diagnozę sytuacji i potrzeb cudzoziemców mieszkających w Lesznie, zsieciowanie instytucji i organizacji, które będą wspierać integrację cudzoziemców na poziomie lokalnym. Działania projektowe obejmują szkolenia dotyczące aspektów prawnych legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, spotkania otwarte dla mieszkańców i cudzoziemców, których tematy są oparte o przeprowadzoną diagnozę. Podobnie (w oparciu o diagnozę) zostanie zrealizowana inicjatywa na rzecz integracji społeczności lokalnej ze społecznością cudzoziemską. W wyniku projektu powstanie diagnoza potrzeb mieszkańców i cudzoziemców oraz sieć kontaktów osób i instytucji wspierających integrację cudzoziemców na poziomie społeczno-kulturowym. Powstanie również praktyczny przewodnik dla innych miejscowości – know how, jak wspierać integrację cudzoziemców.
Miejsce realizacji:
Leszno, Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie.
Autorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
Koordynatorka:
Anna Światnienko
anna@migrant.poznan.pl
2018 | Konsorcjum organizacji pracujących na rzecz migrantów w Polsce
Konsorcjum organizacji pracujących na rzecz migrantów w Polsce
Grantodawca: Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski
Termin realizacji: 15.03.2018 – 14.12.2018
Kwota dofinansowania: 10 000 zł
Krótki opis projektu:
Konsorcjum to nieformalna grupa skupiająca 9 organizacji zajmujących się wsparciem imigrantów i uchodźców w Polsce. Projekt zakłada zorganizowanie 10 spotkań Konsorcjum, w tym 3 warsztatów podnoszących kompetencje organizacji członkowskich.
Głównymi celami konsorcjum są:
- podnoszenie jakości debaty publicznej w kwestii migracji i uchodźctwa poprzez ogólnopolskie działania w tym kampanie społeczne, inicjowanie dialogów lokalnych;
- podnoszenie jakości pomocy świadczonej przez każdą z organizacji, a także specjalistyczne wsparcie dla liderów lokalnych;
- wypracowywanie nowych narzędzi integracyjnych w zmiennych warunkach;
- dzielenie się wiedzą, docelowo bycie think-tankiem integracyjnym.
Istnienie takiej grupy jest niezbędnym warunkiem do tego, aby móc zrealizować powyższe cele i dążenia.
Kierunki naszych działań są dwa. Przede wszystkim to działania do wewnątrz, wzmacniające organizacje członkowskie, by mogły one lepiej i skuteczniej działać na zewnątrz, wspierając migrantów na rzecz których działają. Chodzi tu zarówno o pozyskiwanie nowej wiedzy, ale także wsparcie solidarnościowe podczas działania w trudnych warunkach zewnętrznych. Pośrednio zatem to migranci – nasi klienci – są odbiorcami działań konsorcjum.
Poza tym opracowane projekty nastawione są na wychodzenie na zewnątrz – do polskiego społeczeństwa, w tym wolontariuszy, lub do innych organizacji.
W pracach Konsorcjum bierze udział 9 organizacji: Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Migrant Info Point (Poznań), Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Nomada (Wrocław), Uchodźcy.Info i Chlebem i Solą, Fundacja Nasz Wybór, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Stowarzyszenie Homo Faber.
2017 - 2018 | Tworzenie Sprawiedliwych Miast – włączanie Agendy 2030 w polityki na poziomie lokalnym w czasach wielkich migracji i uchodźstwa
Tworzenie Sprawiedliwych Miast – włączanie Agendy 2030 w polityki na poziomie lokalnym w czasach wielkich migracji i uchodźstwa
[Shaping fair cities: integrating Agenda 2030 within local policies in times of great migration and refugees’ flows]
Współfinansowanie: Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, program DEAR
Czas trwania: 22.12.2017 – 21.12.2020
Opis projektu:
Projekt międzynarodowy, którego celem jest podniesienie świadomości dotyczącej celów Agendy 2030 wśród władz oraz lokalnej społeczności.
Więcej o projekcie: http://shapingfaircities.eu
Więcej o Agendzie 2030: http://www.un.org.pl/agenda-2030-rezolucja
W ramach projektu odbędą się:
– przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Poznania dotyczącej wiedzy na temat Agendy 2030 i zrównoważonego rozwoju
– szkolenia dla władz lokalnych z zakresu implementacji zasad zrównoważonego rozwoju
– kampania marketingowa na rzecz podniesienia świadomości o zrównoważonym rozwoju
– szkoła letnia
– organizacja Fair Cities Days w Poznaniu
– inicjatywy integrujące cudzoziemców ze społecznością Poznania
Partnerzy:
Regione Emilia-Romagna (Włochy) – lider projektu
Alma Mater Studiorum – Universita di Bologna (Uniwersytet Boloński) (Włochy)
Ayuntamiento de Alicante (Urząd Miasta Alicante) (Hiszpania)
Bashkia Shkoder (Gmina Szkodra) (Albania)
Grad Split (Miasto Split) (Chorwacja)
Falkopings Kommun (Gmina Falköping) (Szwecja)
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (Polska)
Judetul Iasi (Okręg Jassy) (Rumunia)
Asociatia Biroul Regional Pentru Cooperare Transfrontaliera Iasi Pentru Granita Romania – Republica Moldova (Biuro Regionalnego Stowarzyszenia ds. Współpracy Transgranicznej dla Granicy Rumunii i Republiki Mołdawii w Jassy) (Rumunia)
Comune di Forli (Gmina Forli) (Włochy)
Comune di Modena (Gmina Modena) (Włochy)
Comune di Reggio Emilia (Gmina Reggio Emilia) (Włochy)
Conselho Municipal da Cidade de Pemba (Rada Miasta Pemby) (Mozambik)
Conselleria d’Igualtat I Politiques Inclusives Generalitat Valenciana (Ministerstwo Równości i Polityki Integracji Generalitat Walencji) (Hiszpania)
Gruppo di Volontariato Civile Associazione (Stowarzyszenie Grupa Cywilnego Wolontariatu) (Włochy)
Dimos Patreon (Gmina Patras) (Grecja)
Velje Kommune (Gmina Vejle) (Dania)
Koordynatorka projektu:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
Specjalista ds. komunikacji
Kordynatorka kampanii i mediów:
Renata Teichert
renata@migrant.poznan.pl
Zapytanie ofertowe #1
Zapytanie ofertowe #2
2017 - 2018 | Galeria Bez Domu - Dzieci nie mają uprzedzeń, uczmy się od nich
Galeria Bez Domu. Dzieci nie mają uprzedzeń, uczmy się od nich.
Finansowanie: OXFAM International
Czas trwania: październik 2017 – luty 2018
Opis Projektu:
„Galeria Bez Domu” to kampania społeczna, która promuje empatyczną postawę wobec innych ludzi, szczególnie wobec uchodźców.
Kampania polega na przygotowaniu przez dzieci z klas 2-4 szkoły podstawowej rysunkowych i dźwiękowych pocztówek dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców. Zostaną one wysłane do dzieci przebywających w obozach i pokazane na Wystawie – tytułowej „Galerii Bez Domu”. Wystawa obejmująca rysunki i nagrane przez dzieci wiadomości będzie prezentowana zarówno w wersji wirtualnej, jak i w formie materialnej galerii podróżującej do poznańskich szkół . Prezentację wystawy w szkołach poprzedzą warsztaty dla dzieci. Koordynatorka: Karolina Sydow cebam@amu.edu.pl
2017 | Migrant Info Point – Informacja i wsparcie dla cudzoziemców w Poznaniu
Migrant Info Point – Informacja i wsparcie dla cudzoziemców w Poznaniu
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.09.2017 – 31.12.2017
Opis projektu:
Celem projektu jest wzmacnianie procesu integracji cudzoziemców w Poznaniu poprzez kontynuowanie oferty wsparcia.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
-
wsparcie cudzoziemców przez udzielanie informacji w Migrant Info Point
-
udzielanie porad prawnych cudzoziemcom
-
organizacja warsztatów i spotkań z zakresu rozwoju zawodowego
-
organizacja kursów języka polskiego
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2017 | AIRBAG - bezpieczeństwo i wsparcie Cudzoziemców w Poznaniu
AIRBAG – bezpieczeństwo i wsparcie Cudzoziemców w Poznaniu
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 16.10.2017 – 31.12.2017
Opis projektu:
Celem projektu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa Cudzoziemców poprzez sieć punktów zapewniających tym osobom wsparcie w sytuacjach kryzysowych w postaci pomocy w zgłaszaniu przestępstwa i opiekę do czasu przyjazdu odpowiednich służb.
Projekt obejmuje:
– oznakowanie 10 punktów wsparcia
– przeprowadzenie 2 szkoleń wielokulturowych
– wydanie instrukcji zawiadamiania o zdarzeniu
– wydanie materiałów edukacyjnych
Koordynatorka projektu
Katarzyna Papież
kasia@migrant.poznan.pl
2017 | Inicjatywy dla cudzoziemców w Migrant Info Point
Inicjatywy dla cudzoziemców w Migrant Info Point
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 23.09.2017 – 31.12.2017
Opis projektu:
Inicjatywy są narzędziem, by w ciekawy i skuteczny sposób angażować międzynarodową i poznańską społeczność do działań. Inicjatywy umożliwiają stworzenie przestrzeni do spełniania własnych potrzeb, realizacji projektów, spełnienia się w roli lidera/liderki (co daje potrzebne cudzoziemcom wzmocnienie), a także nawiązania kontaktu z innymi osobami. Projekt jest otwarty dla lokalnych mieszkańców Poznania oraz dla cudzoziemców, mieszkających w tym mieście.
W ramach projektu odbędzie się:
-
spotkanie otwarte w MIP – Open Days
-
cykl spotkań i szkoleń dla stałego zespołu wolontariuszy i wolontariuszek
-
seria inicjatyw: pikniki, spotkania kulinarne, klub konwersacyjny, grupa wsparcia, warsztaty międzykulturowe dla dzieci, język rosyjski dla dzieci, kurs języka polskiego dla dzieci, korepetycje dla dzieci cudzoziemców.
Koordynatorka inicjatyw
Aleksandra Jarocka
inicjatywa@migrant.poznan.pl
2017 | Migrant Info Point – integracja dla cudzoziemców
Migrant Info Point – integracja dla cudzoziemców
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.01.2017 – 30.06.2017
Opis projektu:
Celem projektu jest wzmacnianie procesu integracji cudzoziemców w Poznaniu poprzez kontynuowanie oferty wsparcia.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
- działalność punktu doradczo-informacyjnego Migrant Info Point
- wydanie broszury informacyjnej dla cudzoziemców
- prowadzenie doradztwa prawnego
- wsparcie w rozwoju zawodowym (warsztaty z doradztwa zawodowego i zakładania działalności gospodarczej),
- 2 kursy języka polskiego
- Wsparcie nowych inicjatyw
- Pikniki
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2016 | Działalność informacyjna i doradcza na rzecz cudzoziemców.
Migrant Info Point: Działalność informacyjna i doradcza na rzecz cudzoziemców.
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.02.2016 – 31.12.2016
Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych.
Opis projektu: Celem projektu jest udzielenie wsparcia cudzoziemcom poprzez zapewnienie im lepszego dostępu do informacji dotyczących funkcjonowania w Polsce i Poznaniu.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
♦ działalność punktu doradczo-informacyjnego Migrant Info Point,
♦ prowadzenie doradztwa prawnego,
♦ prowadzenie doradztwa zawodowego,
♦ organizowanie i prowadzenie mentoringu (do marca 2016 roku)
♦ organizowanie szkoleń z zakresu otwierania własnej działalności gospodarczej.
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
Od 1 lutego MIP otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta Poznania na działalność do końca 2016 roku.
2016 |Migrant Info Point. Integracja cudzoziemców i mieszkańców Poznania
Migrant Info Point. Integracja cudzoziemców i mieszkańców Poznania
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.03.2016 – 25.12.2016
Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych.
Opis projektu:
Celem projektu jest wsparcie procesu integracji cudzoziemców poprzez wsparcie w nauce języka polskiego oraz organizację spotkań cudzoziemców i społeczności lokalnej.
W bezpłatnej dla cudzoziemców ofercie znajduje się:
przeprowadzenie 3 kursów języka polskiego
organizacja pikników tematycznych (raz w miesiącu).
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2015 | Bezpieczny dom
Bezpieczny dom
Grantodawca: Program Obywatele dla Demokracji, finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wdrażany przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.
Czas trwania: 01.04.2015 – 31.03.2016
Miejsce: Projekt realizowany w Poznaniu przez Centrum Badań Migracyjnych UAM oraz w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej
Krótki opis projektu:
Celem projektu jest wsparcie procesu integracji migrantów w Poznaniu i Warszawie poprzez interdyscyplinarne poradnictwo prawne, integracyjne oraz pomoc tłumaczeniową.
Planowane działania w Poznaniu:
– bezpłatne porady prawne
– doradztwo w Migrant Info Point (MIP)
– comiesięczne międzynarodowe pikniki
– opracowanie 2 raportów na temat sytuacji migrantów w Poznaniu
– wzmacnianie kompetencji pracowników Migrant Info Point (szkolenia, staże)
– współpraca z instytucjami działającymi na rzecz migrantów w Poznaniu
– portal informacyjny dla cudzoziemców w Poznaniu – kontynuacja i uaktualnianie
Godziny otwarcia Migrant Info Point:
wtorki: 15-20
czwartki: 10-15
Publikacja „Nie dość mile widziani. Zmagania imigrantów z legalizacją pobytu w Poznaniu”
– zobacz publikację
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl
2015 | Wsparcie dla poznańskich cudzoziemców w jednym miejscu
Wsparcie dla poznańskich cudzoziemców w jednym miejscu
Współfinansowanie: Urząd Miasta Poznania
Czas trwania: 01.10.2015 – 31.12.2015
Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych.
Opis projektu:
Celem projektu jest wzmacnianie procesu integracji cudzoziemców w Poznaniu poprzez wdrażanie kompleksowej oferty wsparcia, poprzez:
♦ zapewnienie cudzoziemcom lepszego dostępu do informacji dotyczących funkcjonowania w kraju i mieście migracji,
♦ zapewnianie cudzoziemcom wsparcia poprzez zwiększanie ich kompetencji językowych (język polski),
♦ zapewnianie możliwości poszerzania wiedzy w obszarach pozwalających na aktywniejszy udział na lokalnym rynku pracy i życiu społecznym,
♦ kontynuacja i rozwijanie współpracy różnych instytucji i organizacji zajmujących się migrantami z zamiarem wypracowania modelu długofalowej współpracy.
Podejmowane działania:
♦ prowadzenie punktu informacyjnego Migrant Info Point (poniedziałki, środy, piątki),
♦ organizowanie i prowadzenie kursów języka polskiego,
♦ prowadzenie doradztwa zawodowego,
♦ organizowanie i prowadzenie mentoringu,
♦ organizowanie szkoleń z zakresu otwierania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
♦ koordynacja współpracy między instytucjami.
Godziny otwarcia Migrant Info Point:
poniedziałki: 14-20
środy: 14-20
piątki: 10-16
Koordynatorka:
Izabela Czerniejewska
izacz@migrant.poznan.pl