Informacja i wsparcie dla cudzoziemców w Poznaniu

Ostatnie aktualności

Kolorowe krzesła, czyli jak to się zaczęło

Historia z MIP Kolorowe krzesła, czyli jak to się zaczęło
15 września 2022

Najbardziej trwałe symbole dzieją się równolegle do wydarzeń. Obok codziennej pracy i wielkich założeń. Kto by się kilka lat temu spodziewał, że symbolem MIPu będą cztery pstrokate krzesła.  

Dziś przybliżymy Wam ich historię, a towarzyszyć nam będzie Karolina Sydow, członkini Zarządu Fundacji Centrum Bada Migracyjnych, w MIPie zajmująca się obecnie projektami związanymi z nauką języka polskiego.  

Kolorowe krzesła – jak je nazywa nagrana na głosówkę zabiegana Karolina – towarzyszą nam od roku 2013. Wędrowały po różnych siedzibach [ Fundacji ] i to warto podkreślić – jedyny mebel, który zdecydowaliśmy się wprowadzić do naszego nowego lokum.  

To symbol tego, jak pracujemy z migrantami i migrantkami, osobami, które szukają u nas wsparcia w codziennych zmaganiach. Tworzymy w tych skromnych warunkach, przytulne miejsce, w którym można usiąść i nie spiesząc się, nie poganiając; zająć się sprawą. To specjalne warunki, które mają zapewnić odpowiednią atmosferę. Pojawia się przestrzeń na ciepły napój i wysłuchanie.  

Skąd te krzesła? Historia przypadku. Dosłownie.  

Cały MIP mieścił się wtedy w małym pokoiku nr 130 w dawnym Historicum. Było tam miejsce na jeden stolik, a i tak nie mieliśmy środków, żeby go umeblować. Dostaliśmy w darze krzesła prosto z lat 70’, obłóczone brązowym materiałem. Postanowiono je odświeżyć.  

 

Przed weekendem jechałam szybko do Ikei po materiał. Zależało nam na czasie. Mieliśmy zaczynać w poniedziałek. – mówi Karolina Sydow – Zawiozłam części miękkie foteli do obszycia, do mojej mamy. Bardzo ją prosiłam, żeby cokolwiek wymyśliła. – kontynuuje.  

Nie było łatwo. Mama Karoliny całą sobotę i niedzielę obszywała niewymiarowe i stare poduszeczki, po dwa razy. Jednak udało się i trzyma do dzisiaj!  

 

-Moja mama (Karoliny) jest jedną z pierwszych wolontariuszek MIPu. Dzięki, przypomniałam to sobie i muszę jej o tym powiedzieć! 

 –

A Tobie co kojarzy się z MIPem? 

Godziny otwarcia biura MIP:

poniedziałek 9:00 – 20:00

wtorek 9:00 – 20:00

środa 9:00 – 20:00

czwartek – 9:00 – 20:00

piątek –  9:00 – 18:00

Adres: Półwiejska 17/27, 61-885 Poznań

 

Jeśli szukają Państwo wsparcia, prosimy o kontakt w celu umówienia wizyty.

najlepiej wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/PPHw24LyS5y45jAHA

można też napisać mail, należy opisać krótko swoją sprawę i podać
swoje dane, abyśmy mogli się skontaktować: konsultacje@migrant.poznan.pl

albo zadzwonić +48 503 979 758 w godzinach otwarcia biura.

 

W sprawach innych niż konsultacyjne prosimy o kontakt do biura MIP:  office@migrant.poznan.pl

 

Formularz Kliknij i zapisz się na kurs językowy

Zobacz naszą ulotkępdf

Jak wspierać MIP – ulotka