Wersja językowa

Kolorowe krzesła, czyli jak to się zaczęło

Najbardziej trwałe symbole dzieją się równolegle do wydarzeń. Obok codziennej pracy i wielkich założeń. Kto by się kilka lat temu spodziewał, że symbolem MIPu będą cztery pstrokate krzesła.  

Dziś przybliżymy Wam ich historię, a towarzyszyć nam będzie Karolina Sydow, członkini Zarządu Fundacji Centrum Bada Migracyjnych, w MIPie zajmująca się obecnie projektami związanymi z nauką języka polskiego.  

Kolorowe krzesła - jak je nazywa nagrana na głosówkę zabiegana Karolina - towarzyszą nam od roku 2013. Wędrowały po różnych siedzibach [ Fundacji ] i to warto podkreślić - jedyny mebel, który zdecydowaliśmy się wprowadzić do naszego nowego lokum.  

To symbol tego, jak pracujemy z migrantami i migrantkami, osobami, które szukają u nas wsparcia w codziennych zmaganiach. Tworzymy w tych skromnych warunkach, przytulne miejsce, w którym można usiąść i nie spiesząc się, nie poganiając; zająć się sprawą. To specjalne warunki, które mają zapewnić odpowiednią atmosferę. Pojawia się przestrzeń na ciepły napój i wysłuchanie.  

Skąd te krzesła? Historia przypadku. Dosłownie.  

Cały MIP mieścił się wtedy w małym pokoiku nr 130 w dawnym Historicum. Było tam miejsce na jeden stolik, a i tak nie mieliśmy środków, żeby go umeblować. Dostaliśmy w darze krzesła prosto z lat 70’, obłóczone brązowym materiałem. Postanowiono je odświeżyć.  

 

Przed weekendem jechałam szybko do Ikei po materiał. Zależało nam na czasie. Mieliśmy zaczynać w poniedziałek. – mówi Karolina Sydow – Zawiozłam części miękkie foteli do obszycia, do mojej mamy. Bardzo ją prosiłam, żeby cokolwiek wymyśliła. – kontynuuje.  

Nie było łatwo. Mama Karoliny całą sobotę i niedzielę obszywała niewymiarowe i stare poduszeczki, po dwa razy. Jednak udało się i trzyma do dzisiaj!  

 

-Moja mama (Karoliny) jest jedną z pierwszych wolontariuszek MIPu. Dzięki, przypomniałam to sobie i muszę jej o tym powiedzieć! 

 –

A Tobie co kojarzy się z MIPem? 

Zobacz inne aktualności

Na zdjęciu: Sharon S.N. Wu - Ambasador Tajwanu, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Iwona Matuszczak-Szulc - Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, Prezeska Migrant Info Point Izabela Czerniejewska oraz Członkini Zarządu Karolina Sydow. Zdjęcie wykonane pod siedzibą Migrant Info Point. Przedstawicielki MIP witają gości.
Wizyta przedstawicieli władz Miasta Poznania oraz ambasady Tajwanu w siedzibie MIP
Z radością podejmujemy różnych gości w progach MIP! Dzisiaj odwiedzili nas Pani Sharon S.N. Wu - Ambasador Tajwanu, Pan Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania oraz Pani Iwo...
Bezpłatny kurs języka polskiego A0 dla młodzieży
Zapraszamy na bezpłatny kurs języka polskiego od PODSTAW (poziom A0) dla młodzieży słowiańskojęzycznej w wieku 15-17 lat (wyłącznie osoby urodzone w latach 2006 (miesiące VIII-XII)...
Kurs języka polskiego dla seniorów
W Migrant Info Point odbywa się kurs języka polskiego dla seniorów. Przy herbacie, w miłej atmosferze rozmawiamy po polsku – czasem o robieniu zakupów, czasem o wnukach. Niektóre t...

Konsultacja

Zapoznałam/em się z klauzulą RODO i przyjmuje do wiadomości/I have read the GDPR clause and acknowledge the following/Я ознайомився з положенням РОДО і підтверджую/Я ознакомился с положением о РОДО и признаю, что

Imię/Имя/Name/Ім’я *
Nazwisko/Фамилия/Surname/Прізвище *
Adres e-mail/электронная почта/E-mail/Електронна пошта *
Telefon/контактный телефон/Phone number/Контактний телефон *
Kraj pochodzenia/откуда Вы (страна )/country of origin/ Країна походження *
Preferowany język/предпочитаемый язык/prefered language/Вибір мови
Sprawa jest związana z/Ваш вопрос связан с/Your question is about/ Ваше питання пов’язане
Komentarz/Коментарий/Comments/Коментар
Skąd dowiedziałaś(łeś) się o MIP? Как вы узнали о MIP? How did you find out about MIP? Як ви дізналися про MIP?
Skip to content